Nezbytná výbava

Skauti většinu času tráví venku v přírodě, kde se učí hrou anebo praxí. Od tohoto se odvíjí i rozsah nezbytného vybavení, které je nutné mít s sebou na schůzky a další akce. Níže jsme se pokusili sesumírovat vše potřebné, je však možné, že se seznamy a doporučení v budoucnu změní s ohledem na nově získané zkušenosti.

Vybavení na delší akce

Pokud se bude konat celodenní nebo vícedenní akce, zpravidla bude součástí “oznamu” i seznam potřebných věcí. Tyto seznamy se pokusíme zvláště ze začátku a pro menší děti dělat opravdu detailní, a to nejen proto, aby měly děti vše potřebné, ale také proto, aby netáhly zbytečná kila na výletě s sebou! 

Pokud si nebudete s čímkoliv vědět rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám s výběrem poradíme. To stejné platí i v případě, že něco dětem jednoduše nebudete schopni pořídit, středisko má spoustu věcí k zapůjčení a řadu vybavení můžeme půjčit také my.

Na vícedenní výpravy a tábor pak bude nezbytností také základní turistické vybavení: 

Batoh – Alespoň 40 l objem, spíše však 50 – 60 l (hlavně u větších dětí), aby se do něj vešel spacák, oblečení a další nezbytná výbava. Kvalitní turistický batoh má zpravidla dva vstupy a měl by mít nastavitelná pevná záda a bytelný bederní pás, což pomůže správně roznést jeho váhu. Na výpravách skauti s plným batohem musí být schopni ujít několik kilometrů a s batohem bez těchto vlastností to není nic příjemného. 

Lepší batohy vydrží 10 let a více, nicméně děti z něj rychle vyrostou, a to zpravidla i když jsou batohy nastavitelné. Doporučujeme tedy spíše koupit z druhé ruky některou z kvalitních značek (některé mají dokonce doživotní záruku) a pak jej zase prodat, než za stejnou cenu kupovat vždy nový méně kvalitní batoh. Laciné batohy totiž neumí správně roznést váhu na celá záda, mohou se zařezávat do ramen apod., nemají kvalitní bederní pás, což ve výsledku značně znepříjemňuje následné zážitky z cestování. 

Spacák a karimatka – Spacák stačí tzv. třísezonní s tepelným komfortem okolo 0° C až 5° C. Spacáky s lepším tepelným komfortem jsou většinou moc těžké a objemné a spaní v těchto extrémních podmínkách děti určitě nečeká. Na letním táboře by jim v něm pak bylo spíše vedro a propocení spacák z umělých vláken ničí. Stejně jako u batohu nedoporučujeme kupovat spacák o moc větší, je v něm pak zima na nohy. 

V případě karimatky v podstatě nejde udělat chybu, stačí obyčejná pěnová, nedostatečná by asi byla pouze alumatka, která opravdu příliš pohodlná není a téměř neizoluje.

Boty –  Skauti se neobjedou bez pevných kotníkových bot, neboť pohyb s naloženým batohem v terénu je bez nich nebezpečný. I zde platí, že se dají boty pořídit z druhé ruky, neboť mají zpravidla delší životnost, než je doba, po kterou dětem padnou. 

Nůž – Nůž se bude hodit skoro na každé akci, skauti se s ním naučí zacházet, starat se o něj, nabrousit ho atd. Z vlastní zkušenosti mohu však říci, že jsem jich za skautskou praxi ztratil asi pět, se švýcarákem za několik stovek až tisícikorun bychom tedy spíše doporučili trochu počkat.

Bohatě bude stačit zavírací nůž s čepelí do 8 cm, ideálně z uhlíkové oceli, aby šel  dobře nabrousit. Zásadní je schopnost aretace čepele, tedy, že se při používání nezavírá! Užitečnou vlastností také je, pokud neostrá strana čepele má kolmé “ostré” hrany. 

Můžeme doporučit třeba Opinel VRN 6, který vše uvedené splňuje a dá se sehnat již od cca 200 Kč. 

Další vybavení – Na delší výpravy výpravy bude samozřejmě potřeba spousta dalších drobností, většinu z nich však bude možno pořídit za pár korun, např. kvalitní ešus na vaření na vařiči bude stačit do dužiny jeden a pořídíme jej pravděpodobně my, stejně jako vařič samotný. Všechny děti pak mohou jíst takto uvařené jídlo z jednoduché  plastové misky, která je levná a lehká. Výše uvedený seznam dražšího vybavení se tak spíše nebude příliš rozšiřovat a může být inspirací třeba na vánoční dárky. 

5 P

Na téměř každou akci, ať už se jedná o družinovku, schůzku celého oddílu nebo výpravu, bude nutné vzít si s sebou pět základních potřeb, tzv. pět pé: 

  • Tužka a papír
  • Šátek (ne ten od kroje!)
  • KPZ*
  • Stezka*
  • Vazačka*

 * tyto věci dostanou děti na prvních družinovkách, případně si je na nich samy vyrobí. 

Schůzky v klubovně

Na akce do klubovny bude přinejmenším na zimní období nutné vybavit se přezuvkami, které bude možné si nechávat přímo v klubovně. 

Kromě 5P si pak sebou berte také kapesníky, ať nešíříme kapénkové infekce nad míru přiměřenou poměrům, a to zvlášť pokud máte rýmu! 

Kroj

Kroj je slavnostní skautská uniforma, podle které nás každý pozná. I z tohoto důvodu bychom byli rádi, kdyby si jej pořídili postupně všichni členové, přičemž na letní tábor by jej měl mít už určitě každý. 

Úplně stačí pořídit košili, nášivky a ostatní doplňky kupujeme se slevou ve velkém množství a většinu z nich od nás děti stejně dostanou. Košile se dá koupit třeba přes skautský e-shop.

Co se týká správné velikosti, je to s krojem trochu problém, neboť dle našich zkušeností úplně neodpovídá konfekčním velikostem. Můžete se zkusit orientovat podle tabulky velikostí, případně není problém na akcích s kroji vyzkoušet košile ostatních. Další možností je objednat si více velikostí a nesedící vrátit, skautský e-shop v tomto směru funguje stejně jako všechny ostatní a peníze Vám bezproblémů vrátí 🙂

Jakmile budete mít kroj doma, nezapomeňte, že nášivky se na skautský kroj našívají podle přílohy krojového řádu, kterou je nezbytné dodržet, jinak výsledek nevypadá jako uniforma, ale jako nástěnka! 

Co naopak nebude potřeba?

Stany – Určitě není potřeba dětem kupovat stany nebo jiné drahé vybavení na přenocování, neboť středisko má tuhle výbavu k dispozicí v dostatečném množství. 

Elektronika – Na akce jí prosím dětem nedávejte, stejně ji nebudou moci používat. Určitou výjimkou z tohoto pravidla je samozřejmě mobil, který s sebou mohou mít ve vypnutém stavu. Na delší akce pak určitě doporučujeme mobil jakýmkoliv způsobem ochránit proti vlhkosti. Například pokud máte doma vakuovačku,  je možné jej na celou výpravu mít zavakuovaný a vyndat jej teprve při příjezdu. 

Cennosti –  Zásadně nedoporučujeme brát si na akce větší než doporučené množství peněz, drahé oblečení, šperky apod. 

Drahé kvalitní bundy, kalhoty apod. – Přestože jde o skvělé vybavení do vysokých hor, na lyže apod. extrémních podmínek, pro naše účely se jedná spíše o komplikaci, neboť hrozí, že si děti takto drahé vybavení při programu zbytečně poničí. Pokud bude pršet na výletě, úplně bude stačit jednoduchá pláštěnka, na jiných akcích program za deště stejně zpravidla přesuneme dovnitř.